Ολοκληρώθηκε η δράση «Ο κύκλος της συγγνώμης» με την συμμετοχή των μαθητών όλων των τμημάτων του σχολείου μας.

Ο κύκλος της συγγνώμης εντάχθηκε φέτος στην Παιδαγωγική – Μαθησιακή λειτουργία της αξιολόγησης του σχολείου μας, στον άξονα Σχέσεις μεταξύ των μαθητών, με σκοπό τη βελτίωση των μεταξύ τους σχέσεων.

Μέσα από αυτή τη δράση τα παιδιά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν το μερίδιο της ευθύνης που τους αναλογεί όταν υπάρχει κάποια διένεξη μεταξύ τους, να παραδέχονται τα λάθη τους και να ζητούν συγγνώμη για αυτά. Πριν από αυτή τη διαδικασία προηγείται πάντα μία εισαγωγή από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της δράσης Μωυσίδη Βασίλη, όπου τονίζεται η αξία της συγγνώμης και η δύναμη που απαιτείται από όλους να ξεπεράσουν τον εγωισμό τους.

Να σημειώσουμε ότι βασικό στοιχείο του κύκλου της συγγνώμης είναι ότι τα παιδιά που παρακολουθούν δεν είναι υποχρεωμένα να ζητήσουν συγγνώμη παρά μόνο αν το θέλουν τα ίδια.

Για την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων της εν λόγω δράσης, όλοι οι μαθητές θα συμπληρώσουν ηλεκτρονικά ένα ερωτηματολόγιο, του οποίου τα αποτελέσματα θα κοινοποιηθούν πριν από τη λήξη της χρονιάς.