Ολοκληρώθηκε ένας μήνας γεμάτος δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης –με την υποστήριξη και καθοδήγηση της Σοφίας Μασμανίδου, δασκάλας αγγλικών, και της Αλεξίας Χαντζή, δασκάλας του Ε2 του σχολείου μας- ενημερώθηκαν, ευαισθητοποιήθηκαν και ασχολήθηκαν με κανόνες κοινωνικά αποδεκτής συμπεριφοράς απέναντι σε άτομα με αναπηρία.

Τα παιδιά έγραψαν τα ονόματά τους στην αγγλική και ελληνική γραφή Braille (σύστημα γραφής και ανάγνωσης τυφλών), συζήτησαν για τις πτυχές της καθημερινής ζωής των ατόμων με αναπηρία και για τα προβλήματα που καθημερινά αντιμετωπίζουν. Βασικό

μέλημα ήταν η ανάπτυξη ενσυναίσθησης των μαθητών/τριών μας, να μπουν δηλαδή στη θέση του άλλου,κάτι που επιτεύχθηκε μέσα από βιωματικά παιχνίδια προσομοίωσης, με την πολύτιμη βοήθεια των γυμναστών του σχολείου μας, Κυριάκου Αγαθαγγελίδη και Άγγελου Τζελέπη. Στόχος μας η υιοθέτηση συμπεριφορών που να διακατέχονται από το αίσθημα της ισότητας, της αποδοχής του διαφορετικού και του σεβασμού του άλλου.

Γιατί η μάθηση αποκτά πραγματικό νόημα, μόνο αν έχει αντίκτυπο στην πραγματική ζωή!