Oι μαθητές των τμημάτων Γ2, Δ1, ΣΤ1 και ΣΤ2 συμμετέχουν φέτος σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: ‘’Wishing a Rainbow for the World”. Tη δράση συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί κ.Κατερίνα Κωστοπούλου (Γ2), κ.Όλγα Ξαντινίδου (Δ1) και η εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας κ.Μαρία Παλιούρα.

Έχουμε ήδη ξεκινήσει ένα συναρπαστικό ταξίδι μάθησης που γιορτάζει τη διαφορετικότητα, ενθαρρύνει το αίσθημα της παγκόσμιας ευθύνης και καταδεικνύει τις δυνατότητες που προσφέρονται μέσω της τέχνης, της δημιουργικότητας και της συνεργασίας για την αντιμετώπιση παγκόσμιων προκλήσεων.

Σχολεία από διαφορετικές πόλεις ( Θεσσαλονίκη, Αρχαία Ολυμπία, Βέροια, Αίγιο), διαφορετικές χώρες ( Ελλάδα, Ιταλία, Πορτογαλία) έχουμε ενωθεί μέσω του έργου ‘’Wishing a Rainbow for the World” στοχεύοντας να αναπτύξουμε τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης της Ατζέντας 2030 στις διάφορες διαστάσεις του. Επιλέγοντας από έναν ΣΒΑ, κάθε τάξη θα εργαστεί διαθεματικά.

Κάθε συμμετέχουσα χώρα με ένα αντιπροσωπευτικό έργο ανά σχολείο πρότεινε το δικό της λογότυπο ΣΒΑ ουράνιο τόξο σύμφωνα με τα χρώματα που προτείνονται στον επίσημο πίνακα της Ατζέντας 2030.

Η δική μας συμμετοχή με έργο των μαθητών του ΣΤ1 είναι η παρακάτω :

Επικρατέστερο λογότυπο υπήρξε εκείνο της Πορτογαλίας.

Κάθε εκπαιδευτικός και μαθητής συστήθηκε στους συνεργάτες μέσω παρουσιάσεων που ανέβηκαν στην πλατφόρμα του eTwinning.

Επιπρόσθετα δικά μας έργα : Παρουσίαση

Ακόμη, στην πλατφόρμα αναρτήθηκαν οι Χριστουγεννιάτικες δράσεις των μαθητών μας μέσα από ένα e-book.

Δραστηριότητα του Γενάρη για τους μαθητές μας στο πλαίσιο του έργου αποτελεί η επεξεργασία τραγουδιών με θέμα το ουράνιο τόξο προκειμένου να συμμετέχουμε σε ένα συλλογικό project με τραγούδια, ποιήματα και σύντομες ιστορίες!!

Προσεχώς νεότερα!!