Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, μια μεγάλη παγκόσμια γιορτή με την ενεργή συμμετοχή των
μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης του σχολείου μας!

Ποιο μήνυμα μπορεί ο καθένας να στείλει στο διαδίκτυο;

Ποια πρέπει να είναι η συμπεριφορά του καθενός στο διαδίκτυο;

Τι είναι κοινωνικά αποδεκτό και τι όχι στο διαδίκτυο;

Οι μαθητές/τριες της Ε΄τάξης του σχολείου μας προβληματίστηκαν με αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα στη διαδικτυακή εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, που φέτος γιορτάστηκε στις 06/02/2024. Στην εκδήλωση, που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE, το SaferΙnternet4Kids και με την υποστήριξη της κομισιόν, με στόχο την αφύπνιση σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετείχαν 260 σχολεία από κάθε γωνιά της χώρας. Με μια διαδραστική παρουσίαση οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το πώς μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια, να προάγουν την ισότητα και να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο. Μέσα από παιχνίδια δραστηριοτήτων συμμετείχαν ενεργά, καθώς είχαν τη δυνατότητα να υποβάλλουν ερωτήματα και να απαντούν σε διάφορα σενάρια αναφορικά με συμπεριφορές στο διαδίκτυο. Μοναδική στιγμή ήταν όταν η υπεύθυνη της εκδήλωσης αναφέρθηκε στο σχολείο μας και σε μια απάντηση που είχαμε δώσει στο chat!

Μια ευχάριστη έκπληξη για όλους τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα, την επόμενη ημέρα της παρουσίασης κατέφθασε στο σχολείο μας ενημερωτικό υλικό από τη Google με οδηγίες για καλές πρακτικές και προφυλάξεις στο διαδίκτυο.

Ραντεβού του χρόνου!