0ι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας συμμετέχουν και φέτος στην Ευρωπαϊκή Δράση E-Twinning, σε νέο έργο με τίτλο: “Be Kind, Be a Role Model-An Etiquette for Gen Z and Gen Alpha”.
Στόχος του έργου είναι η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση και εντέλει η υιοθέτηση από την πλευρά των μαθητών/τριών μας κοινωνικά αποδεκτής συμπεριφοράς (Etiquette) σε τέσσερις κατηγορίες:

• στην online επικοινωνία
  • στην επικοινωνία με άτομα με αναπηρία
  • στη συμμετοχή σε υπαίθριες δραστηριότητες/παραμονή στη φύση
  • συμμετοχή σε αθλητικά γεγονότα.

Στο έργο συμμετέχουν μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί από πολλές χώρες (Ιορδανία, Τουρκία, Σλοβενία, Γερμανία, Βόρεια Μακεδονία, Ρουμανία, Σλοβακία, Πολωνία, Ισπανία, Κροατία και Ελλάδα), με τους οποίους θα έρθουμε σε επαφή και θα ανταλλάξουμε ιδέες. Επιπρόσθετα, οι μαθητές/τριες θα κληθούν να δημιουργήσουν ψηφιακό υλικό (ψηφιακές αφίσες, σύντομα βίντεο), τα οποία θα αναρτηθούν στο Twinspace και στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Οι μαθητές μας συστήθηκαν στο έργο με Bingo Cards.