Το σχολείο μας, στο πλαίσιο εγκεκριμένου σχεδίου Erasmus, προγραμματίζει την κινητικότητα 7 μαθητών και 2 συνοδών εκπαιδευτικών στο σχολείο I.C. Giovanni XXIII di Paceco της Σικελίας, παράλληλα με την κινητικότητα 3ών ακόμα εκπαιδευτικών για παρατήρηση εργασίας (job shadowing).

Οι προετοιμασίες έχουν ήδη ξεκινήσει!

Μετά τις διαδικτυακές συναντήσεις μεταξύ των εκπαιδευτικών των δύο σχολείων, για την οργάνωση της κινητικότητας, επικεντρωθήκαμε στην προετοιμασία και των παιδιών. Όλοι οι μαθητές/τριες της Ε΄τάξης- κι όχι μόνο όσοι/ες λάβουν μέρος  στην κινητικότητα- έγραψαν και έστειλαν γράμματα σε μαθητές/τριες του σχολείου της Σικελίας. Στόχος, πέρα από την εξάσκηση της αγγλικής γλώσσας, είναι να γνωριστούν, να μιλήσουν για τον εαυτό τους, τις συνήθειές τους , τα ενδιαφέροντά τους.

Το ταξίδι θα μας βρει ακόμα πιο προετοιμασμένους όλους μας, καθώς κάθε μέρα μαθητές/τριες  και εκπαιδευτικοί περιμένουμε την «Parola di oggi»! Τι είναι αυτό; Μα φυσικά η «Λέξη της ημέρας»! Κάθε μέρα μαθαίνουμε κι από μια λέξη ή φράση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο ταξίδι μας.

Allora, Sicilia, arriviamo!